Część dzienna zlokalizowana na poddaszu zapewnia spektakularny widok na Tatry ponad drogą dojazdową
Domy Podhalańskie
Kategoria: Domy, Komercyjne, Rekreacyjne
Klient: nowoczesnaSTODOŁA
Rok: 2020
Status: Projekt Koncepcyjny
Powierzchnia: 750 m2
Lokalizacja: Biały Dunajec
Architekci: Ligia Krajewska, Jakub Pstraś
Wizualizacje: Sebastian Grochowski
Schemat kształtowania formy budynków
Projektowany zespół, zgodny z tradycją czasu i miejsca, dopasowano do topografii terenu i ukierunkowano widokowo na Tatry. Powtarzalne domy usytuowano w zmiennych odległościach względem drogi tworząc uskokowy układ kompozycyjny, osiągając dwuplanowe, dynamiczne perspektywy. Dzięki temu swobodnie rozstawione budynki wpiszą się w otoczenie a przemyślany układ kompozycyjny zakorzeniony będzie w kontekście krajobrazowym Podhala.
Makieta - widok od strony odstokowej
W terenie położonym na łagodnym podhalańskim stoku z szerokim widokiem na panoramę Tatr wzdłuż drogi dojazdowej, zaprojektowano 5 budynków jednorodzinnych o przeznaczeniu rekreacyjno-wypoczynkowym.
Współczesna forma, projektowanych budynków znajduje odniesienie w architekturze regionalnej, nawiązując do szałasów pasterskich tworzących Sałasiska (zespoły szałasów), często spotykanych na tatrzańskich halach, na których wypasa się owce. Strome dachy (60°) zabezpieczające przed silnymi podmuchami wiatru oraz silne okapy stanowią nawiązanie do architektury podhalańskiej, przy jednoczesnym wykorzystaniu współczesnych technologii i materiałów budowlanych, w tym betonu, szkła refleksyjnego i lekkiego drewna.
W warstwie architektonicznej dopasowanie budynków do rzeźby terenu odbywa się na dwa sposoby: poprzez wykorzystanie lokalnego motywu podmurówki oraz zastosowanie ukośnej lini okapu, dla poszerzającej się i powiększającej o jedną kondygnację bryły budynku nadwieszonej nad opadającą ku dolinie łąką.
Makieta - widok od strony przystokowej (wejściowej)
Zastosowany, jednorodny materiał wykończeń zewnętrznych dla krycia ścian i dachu w postaci opalanych desek, nawiązuje do dachów szałasów krytych dranicami. Tradycyjne deskowanie szczytów zastępują przeszklenia, które użytkownikom zapewniają widok na przestrzał budynków, z zewnątrz stanowiąc płaszczyzny odbijające malownicze otoczenie. To właśnie w szczytach, na poddaszach zlokalizowano przestrzeń dzienną, stanowiącą najlepszy punkt widokowy każdego z domów. Poniżej zorganizowano strefę wejściową, sypialną i garaż na parterze oraz część rekreacyjną (mini wellness) na kondygnacji podziemnej.
Domy Podhalańskie z widokiem na przestrzał ze strefy dziennej
Plan Sytuacyjny
Rzut Poddasza
Rzut Parteru
Rzut Piwnicy
Przekrój
Aksonometria
Aksonometria